Żywienie królika, jak i żywienie każdej innej istoty, to niebywale ważny aspekt, wpływający na komfort życia oraz profilaktykę przeciwko wielu chorobom. Króliki to pocieszne, mądre zwierzęta, które cieszą się niesłabnącym powodzeniem, dlatego dzisiejszy artykuł dedykujemy wszystkim fanom i posiadaczom tych uszatych puchatków.

Każdy królik jest inny. Podane tu zasady żywienia są ogólne, a by dopasować odpowiednią dietę, która korzystnie wpłynie na naszego pupila, należy brać pod uwagę jego wiek, rasę, ewentualne alergie oraz choroby.

Dieta królików w 80 procentach to… siano. Królik musi mieć do niego nieograniczony dostęp i należy pamiętać, że musi to być siano czyste, niespleśniałe, pozbawione np. odchodów czy resztek innego pożywienia. Dla królika siano to źródło witamin, minerałów oraz włókien. To także okazja do sukcesywnego, codziennego ścierania zębów, które, w przypadku przerośnięcia, nie tylko utrudniają jedzenie, ale i sprawiają ból. Siano wpływa na prawidłową pracę układu trawiennego i wydalniczego.

Drugim niezbędnym elementem króliczej diety jest woda: zawsze świeża i czysta, codziennie zmieniana. Woda mineralna, mineralizowana oraz gazowana są dla królika szkodliwe. Nie poleca się również by podawać im wodę przegotowaną lub po przefiltrowaniu, a to wszystko z powodu ograniczenia ilości jonów, co negatywnie wpływa na zdrowie królika. W przypadku wody dobrze jest monitorować, czy królik pije. Jeśli tego nie robi, to być może woda jest już nieświeża, ma niewygodne poidełko, lub sygnalizuje w ten sposób jakieś problemy ze zdrowiem. Należy też uważać, by dostęp do wody był na tyle komfortowy dla zwierzęcia, by nie rozlewał on jej, bo to prosta droga do pleśni na sianie.

Kolejnym elementem diety królika są zioła, zielenina i gałązki. Gałązki czy korzonki to świetna alternatywa pozwalająca piłować zęby, a do tego w króliczym świecie, to prawdziwy smakołyk. Zioła i zieleninę, które warto podawać królikom, to mniszek lekarski, liście malin, brzozy, melisę, chaber bławatek, a także babkę lancetowatą. Jednak warto zaznaczyć, że trzeba mocno reglamentować ich ilość, bowiem mają one mocne działanie. W mniejszych ilościach i zdecydowanie rzadziej podajemy stokrotki, nagietek, skrzyp polny, płatki słonecznika, miętę, bazylię. Dietę można uzupełnić także o korzeń mniszka lekarskiego, korzeń cykorii, czy topinambur. Jest wiele opcji do wyboru, także można podawać je naprzemiennie w różnych mieszankach.

Jeśli chodzi o warzywa, to warto podkreślić, że nie powinny one zdominować diety. To stereotyp, że nieodłącznym elementem króliczego menu jest korzeń marchewki. Nie, jest nim siano! Marchewka może być smacznym dodatkiem. Zbyt dużo warzyw nie dość, że doprowadzi do przerostu zębów, to jeszcze sprawi, że królik będzie otyły. Warzywa, tak, ale maksymalnie 15 procent diety.

Przy podawaniu warzyw warto je lekko pokroić, ale nie na zbyt małe kawałki, bowiem istnieje ryzyko zakrztuszenia. Najlepsze dla królików są: korzeń marchewki, pietruszki i selera, papryka oraz burak, zielona cykoria i sałata rzymska.

A co z owocami? No cóż, nie bez przypadku owoce na tej liście zajmują ostatnią pozycję. Owoce dla królika to maksymalnie przysmak, którego wręcz nie powinny otrzymywać codziennie. Ważne, by podawać dosłownie kawałek, a nie cały owoc, bo króliki łatwo tyją, a gubienie sadełka nie jest już takie proste. Owoce, które można podawać, to: jabłka, gruszki, banany. Możemy podawać także suszone lub liofilizowane owoce, ale warto sprawdzić, czy skład to tylko owoc, bez dodatkowego cukru, soli, siarczanów czy przypraw.

Co, poza sianem, możemy podawać codziennie? Gałązki (grusza, wierzba, jabłoń, brzoza), bowiem pomogą zetrzeć ząbki i uchronić nasze meble i kable. W okresie linienia można podawać siemię lniane, które naturalnie pomaga przeciwko zakłaczaniu, a ostropest pomaga w prawidłowej pracy wątroby.

Absolutnie królik nie może otrzymywać pieczywa, czekolady, chipsów i innych przetworzonych form jedzenia, kwiatów domowych, trocin, ziemniaków, sałaty lodowej i masłowej, kapusty. Odradzamy też zbożowe kolby i rożki, lizawki solne oraz wapienka do ścierania zębów.

Wszelkie wątpliwości w temacie żywienia królików warto wyjaśniać w zaprzyjaźnionym gabinecie weterynaryjnym.