Myśląc o zakupie zwierzaka do domu, pewnie na myśl przychodzi pies lub kot, albo rybki akwariowe. Coraz popularniejsze stają się jednak inne zwierzaki. Dobrym pomysłem może być zakup żółwia. W tym artykule podpowiemy jakie warunki trzeba spełnić i co zrobić, by hodowla żółwia przebiegała bez większych przeszkód.

Najpopularniejszymi w hodowli gatunkami są żółwie wodne lub wodno-lądowe. Łatwiejsze w hodowli, zwłaszcza dla tych, którzy zaczynają “przygodę” z tymi zwierzętami, będą żółwie lądowe. Są one roślinożerne, w przeciwieństwie do wodno-lądowych. Te drugie wymagają bardziej zróżnicowanej diety, złożonej zarówno z roślin, jak i małych zwierząt. Są to przede wszystkim ślimaki i owady.

Oba gatunki potrzebują też innych warunków. Żółwiowi lądowymi wystarczy odpowiednio przygotowane pod względem warunków terrarium, bez strefy wodnej. Inaczej ma się sprawa z gatunkami wodno-lądowymi. Jak sama nazwa wskazuje oprócz strefy wodnej, do odpowiednich warunków życia i rozmnażania, potrzebują również obszaru wodnego. W takim wypadku lepiej sprawdzi się akwaterrarium.

Żółw to zwierzę, które potrzebuje odpowiednich warunków do harmonijnego rozwoju. Właśnie dlatego przed zakupem, warto zasięgnąć bardziej szczegółowych informacji na temat jego prawidłowej hodowli.

Tym, co może szczególnie fascynować w kontekście żółwi, to z pewnością ich długowieczność. Średnia długość tych zwierząt waha się od 100 do 150 lat. Pół żartem pół serio można więc powiedzieć, że jeśli chcemy aby ”coś” po nas pozostało, to warto kupić żółwia.

Warto jednak pamiętać, że żółwie mają niestety tendencje do roznoszenia różnych chorób, choćby salmonelli. Po kupnie zwierzaka warto więc odwiedzić z nim lekarza weterynarii. Lekarz powinien udzielić wskazówek, jak dbać o zdrowie żółwia.

Nie jest to też zwierzę, które będzie się integrowało z człowiekiem na podobnym poziomie jak pies czy kot. Jednak jeśli ktoś myśli o zakupie czegoś mniej oczywistego, niż rybki, a nadal fascynuje się akwarystyką, może rozważyć kupno żółwia.

Sama hodowla żółwia nie należy do skomplikowanych. Jeśli zadbamy o odpowiednie doświetlenie i ogrzanie terrarium, możemy być pewni, że żółwiowi, będzie żyło się dobrze. Kluczem jest tu po prostu jak najlepsze odtworzenie warunków, w jakich na co dzień żyje to zwierzę.

Przy odpowiednim przygotowaniu, sama hodowla żółwia może przynieść wiele satysfakcji. Ponadto przez długie lata będzie można obserwować rozwój zwierzęcia I obserwować jego nieśpieszny i nieco flegmatyczny – jak na żółwia przystało, styl życia.