Kiedy w domu pojawia się szczenię, świat może być wywrócony na lewą stronę. Maluchy potrzebują uwagi, a przy tym systematycznej nauki i ćwiczeń posłuszeństwa. Uczymy sygnalizować potrzeby, uczymy chodzenia na smyczy, uczymy komend. I wtedy przychodzi taki czas, gdy nasz mały, czworonożny przyjaciel, wpada w szał gryzienia wszystkiego, co popadnie. Robi to nam na złość? A skąd! Najpewniej jest na etapie wymiany zębów z mlecznych, na stałe.

Podobnie jak w przypadku ludzi, psy pozbywają się delikatnych, często bardzo ostrych zębów mlecznych, na stałe zęby, które będą im towarzyszyć już do końca życia. Psy mają uzębienie dwupokoleniowe i jednopokoleniowe: pierwszy przedtrzonowiec i zęby trzonowe.

Szczeniakowi zęby wypadają w ciągu kilku-kilkunastu pierwszych tygodni życia: najpierw siekacze i kły (3-5 tydzień), a potem przedtrzonowce (4-12 tydzień). Stałe zęby pojawiają się w okolicach 3-7 miesiąca życia: siekacze 3-5 miesiącu, kły i przedtrzonowce w 4-6 miesiącu, a trzonowce po 5-7 miesiącach. Cały proces powinien zakończyć się w okolicach 9 miesiąca życia.

Szczenięta mają 28 zębów mlecznych – 14 w szczęce i 14 w żuchwie, czyli 3 siekacze, 1 kieł i 3 przedtrzonowce w każdej ćwiartce jamy ustnej. Psy po wymianie zębów mają 42 zęby stałe – po 6 siekaczy i po 2 kły w żuchwie i szczęce, po 8 zębów przedtrzonowych w żuchwie i szczęce, 4 zęby trzonowe w szczęce i 6 zębów trzonowych w żuchwie.

Gdy zaczyna się etap wymiany zębów, pies może zachowywać się „inaczej”, chociaż w większości przypadków cały proces przebiega bezobjawowo. Czasami na podłodze można znaleźć ząbki! Natomiast – jak w przypadku małych dzieci – wymianę zębów zwiastuje chęć gryzienia, w dodatku gryzienia wszystkiego, co popadnie: butów, mebli, zabawek, ale też rąk człowieka. Żucie i gryzienia to przyniesienie ulgi i masaż dla dziąseł. Warto podawać szczeniakom specjalne gryzaki, by w ten sposób ochronić dobytek!

Typowe objawy, które można zauważyć podczas wymiany zębów u psa i które nie powinny budzić niepokoju, to obrzęknięte i bolesne dziąsła, zaczerwienienie dziąseł, niewielkie krwawienie, niepokój i rozdrażnienie.

Warto skonsultować wszelkie anomalia z lekarzem weterynarii, zwłaszcza, gdy proces wymiany zębów nagle wyhamowuje, gdy pojawia się krzywy zgryz, gdy ząb zostaje złamany.