Zacznijmy od podstawy: rogówka to część oka, która składa się z kilku warstw i w dużej mierze odpowiedzialna jest za tzw. skupianie wzroku. Zdrowa rogówka jest przejrzysta, nie ma naczyń krwionośnych, zwilżana jest za pomocy łez. Wszelkie problemy w tym obszarze oka powodują, że wzrok mętnieje, nie jest ostry. Wśród głównych schorzeń u zwierząt – zapalenie rogówki jest niestety jednym z tych, które występują częściej.

Przyczyn może być wiele. Niektóre to uwarunkowania genetyczne, bo np. u owczarków niemieckich problem ten występuje częściej. Na ogół problemy z rogówką spowodowane są urazami, zakażeniami, ciałami obcymi, ale też zatruciami substancjami chemicznymi, ale wśród przyczyn może pojawić się silna inwazja odrobaczająca, herpeswirus (czyli koci katar), chlamydia – czyli także choroby zakaźne i infekcje.

Pierwszym krokiem w leczeniu jest wyeliminowanie powodu choroby.

Samo zapalenie może występować w kilku formach. Zależnie od miejsca: może być powierzchniowe lub głębokie. Może pojawić się ropa, zapalenie w formie grzybicznej, w chorobach zakaźnych, a u kotów z ras egzotycznych, persów i brytyjczyków – zapalenie barwnikowe. W przypadku zwierząt żyjących w górach – powodem może być także promieniowanie UV. To głównie obserwuje się w przypadku psów, bowiem intensywność promieniowania, właśnie w górach, jest większa.

Jeśli chodzi o same objawy, to są one zróżnicowane zależnie od rodzaju zapalenia i od tego, jak długo ono trwa. Na ogół właściciele psów i kotów pojawiają się w naszej lecznicy mówiąc, że zwierzę nadmiernie łzawi, mruży, jest wrażliwe na światło, nadmiernie mruga i pociera okolice oka. Poważniejszymi symptomami są: obrzęk oraz zaczerwienienie. Często towarzyszy temu wyciek z oka w kolorze żółto-zielonym. Oko może stać się mgliste, mogą pojawić się na nim zmiany. Często zwierzęta nie są w stanie bez bólu oka otwierać, więc pozostaje ono zamknięte.

Leczenie zapalenia rogówki wymaga profesjonalnego podejścia. Nie da się go wyleczyć domowymi metodami, bowiem one mogą doprowadzić do eskalacji i pogorszenia stanu zdrowia. Najpierw należy wyeliminować problem. Oko musi zostać odkażone i oczyszczone. W przypadku bólu zwierzęcia, podaje się mu leki uśmierzające go.

Na ogół stosuje się leczenie antybiotykami o szerokim spektrum działania. Można podawać też leki antywirusowe. Wszelkie owrzodzenia mogą wiązać się z podawaniem silniejszych preparatów. Niestety, często w grę wchodzą także zabiegi chirurgiczne.

Jeśli zmiany w zachowaniu zwierzęcia są dostrzeżone szybko, a lekarz weterynarii może działać, wówczas pierwsze problemy goją się do 3 dni. Należy jednak pamiętać, że szybka rekonwalescencja zależna jest od wielu czynników: stanu zdrowia psa lub kota, a także stanu ogniska chorobowego i natężenia choroby.

Jedno jest pewne: każdy ze zmysłów naszych zwierząt jest im potrzebny. Brak podjęcia leczenia w przypadku problemów z rogówką oznacza nie tylko cierpienie, bo ból może być ogromny, ale także naraża zwierze na utratę wzroku. Szybka reakcja, dobra diagnoza i stosowanie się do zaleceń lekarza weterynarii zwiększa szanse na całkowite wyleczenie tego problemu.

Przewlekłe zapalenie rogówki jest jedną z najgroźniejszych chorób narządu wzroku u psów i kotów.