Jak wiadomo, do wszystkiego, co nowe, należy się solidnie przygotować. Unikniemy dzięki temu niepotrzebnych problemów. Tak samo ma się sprawa z domową hodowlą gadów lub płazów. Przed jej rozpoczęciem, wypada zebrać garść teorii, która powinna ułatwić opiekę nad wężami, żółwiami, czy jaszczurkami. Warto zacząć od samych terrariów, czyli mówiąc najprościej „domków” dla wspomnianych zwierząt. Oto kilka najpotrzebniejszych informacji, które ułatwią wybór odpowiedniego terrarium.

Dla osób, które dopiero zaczynają swą przygodę z terrarystyką, najlepszą opcją będzie kupno terrarium z tworzywa sztucznego. Jego atutem jest lekkość. O wiele łatwiej będzie więc je czyścić lub w razie potrzeby przenieść. Nie jest też zbyt wygórowane pod względem cenowym, choć oczywiście wszystko zależy od zwierzaka, który będzie w nim mieszkał. To on determinuje rozmiar takiego terrarium, a więc i cenę.

Kolejna godna polecenia propozycja, jest zarazem najpopularniejsza. Szklane terraria, bo o nich mowa, dają największą widoczność samego zwierzęcia. Jeśli więc lubimy przez długi czas wpatrywać się, jak żyje sobie w nim nasze zwierzę, będzie to najlepszy wybór.

Jeśli jednak oprócz kwestii praktycznych, ważną rolę odgrywa estetyka, polecamy kupić terrarium z płyty meblowej. Można je swobodnie dopasować kolorystycznie choćby do reszty wystroju pomieszczenia, w którym będzie się znajdowało terrarium. Warto jednak przy tym dodać, że niestety walory estetyczne, mogą odbić się na wodoodporności samego terrarium.

Oczywiście oprócz tego, że na rynku dostępna jest ogromna ilość wszystkich wymienionych rodzajów terrariów wraz z osprzętem, niektóre można wykonać samemu. Jeśli więc właściciel zwierzaka, ma w sobie zacięcie majsterkowicza, może poświęcić trochę czasu i samodzielnie wykonać choćby terrarium z płyty meblowej. Oprócz satysfakcji i zaoszczędzonych pieniędzy można wtedy w dowolny sposób konfigurować wymiary terrarium, tak by dobrać je zarówno pod zwierzę, jak i warunki mieszkaniowe właściciela. Ten aspekt jest szczególnie ważny wtedy, gdy mamy małe mieszkanie. Wtedy każdy zaoszczędzony centymetr przestrzeni będzie na wagę złota.
Warto pamiętać, że decyzję o zakupie, lub zrobieniu terrarium warto podjąć równocześnie z zakupem węża, lub jaszczurki czy innego zwierzaka. Niedopasowane terrarium nie będzie komfortowe dla nowego egzotycznego domownika. Chodzi przecież o to, aby hodowla wyszła na dobre zarówno właścicielowi, jak i samemu zwierzęciu.