Suplementy w diecie mają na ogół dwa zastosowania. Pierwszy, to dostarczenie niezbędnych składników mineralnych i witamin, zaś drugi – wspomaganie dolegliwości i leczenia. W obu przypadkach podstawą jest zdrowie: podtrzymanie dobrej formy lub poprawa jej. Czy suplementy w diecie są niezbędne? Niekoniecznie. Jeśli mamy pewność, że nasz pupil przyjmuje odpowiednią dawkę najważniejszych składników wraz z pożywieniem. Jednak, nie ma się co oszukiwać, jest to bardzo trudne. Dlatego środki wspomagające, naturalne i doskonale zbilansowane pomagają utrzymać kocie zdrowie i świetne samopoczucie. Sprawdźmy te najpopularniejsze suplementy i dlaczego warto je stosować.

Suplementy na odkłaczanie
Jedne z najpopularniejszych. Koty, czyszcząc swoją sierść, połykają sporą ilość kłaczków, co powoduje problemy z pracą jelit i żołądka. Finalnie może dojść do sytuacji, w których nawet niezbędne są zabiegi. Istnieją specjalistyczne karmy, które pomagają na bieżąco usuwać złogi sierści, natomiast w przypadku kotów o długim włosiu, dodatkowe wsparcie nie zaszkodzi.

Suplementy wspierające pracę układu moczowego i nerek
Problemy z nerkami to jedne z częstszych schorzeń, które dopadają nasze koty. Profilaktyka w postaci podawania im suplementów w postaci specjalistycznej karmy pozwala wpłynąć na spowolnienie rozwoju niewydolności u kotów, które już mają zdiagnozowaną tę dolegliwość. Dzięki suplementom rozcieńczającym mocz, nie gromadzą się w nadmiarze struwity i oksalaty, a kot ma znaczną poprawę witalności.

Suplementy na zdrowe zęby
Problemy z zębami u kotów może okazać się tragiczny w skutkach. Od nieświeżego oddechu, przez kamień nazębny, po zapalenia dziąseł i ból zębów. Każdy z tych schorzeń może mieć poważniejsze konsekwencje. Suplementy na zdrowe zęby pomogą w utrzymaniu prawidłowej higieny pyska.

Suplementy na wrażliwy żołądek
Problemy gastryczne to częsty problem u kotów. Nadwrażliwość żołądka, biegunki, niestrawność i brak apetytu to typowe objawy problemów trawiennych. Suplementy wspierające pracę żołądka mogą okazać się skuteczne w walce z tym problemem.

Tauryna
Koty same nie produkują, ani nie syntezują tego składnika odżywczego, więc lekarze weterynarii zalecają dodatkową suplementację, by pokryć dzienne zapotrzebowanie. Niedobór może powodować problemy z przemianą materii, z sierścią i ze skórą.

Biotyna
Składnik zapewniający błyszczącą, miękką sierść.

Oleje dla kotów
Korzystnie wpływają na sierść, skórę, ale też pracę serca i stawy. Poprawiają układ immunologiczny, zwiększają witalność. Sprawdzają się także przy problemach alergicznych. To także świetne źródło energii.

Trawa
Wspomaga proces trawienia i usuwania sierści z przewodu pokarmowego.

Żywienie, a co za tym idzie: dostarczanie niezbędnych makro- i mikroelementów, witamin, substancji odżywczych, w dość istotny sposób wpływa na zdrowie i życie nie tylko kotów, psów, ale i ludzi. Odpowiednia dieta, zbilansowana, dopasowana do potrzeb, stanu zdrowia, płci i wieku powinna zawierać to, co niezbędne. Podawanie gotowej karmy na ogół porywa zapotrzebowanie kota na niezbędne składniki. W przypadku stosowaniu suplementów, warto najpierw zasięgnąć opinii lekarza weterynarii, warto także zlecić badania, np. krwi czy moczu, by wskazać ewentualne niedobory lub nadmiary. Każdy kot jest inny i ma inne potrzeby.