Hodowle popularnych ras psów, przy odpowiedniej ilości poświęconego czasu, mogą przynieść naprawdę niezły zysk. Tak jak wiele innych, również i to nie jest zajęcie dla każdego. Co trzeba wiedzieć przed zakupem pierwszych psów? Jakie warunki trzeba spełniać, by rozpocząć hodowlę? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tekście.

Pierwszym co należy zrobić po podjęciu decyzji o rozpoczęciu hodowli, jest sprecyzowanie, jaką rasę będziemy hodować. Jeśli hodowla będzie zamykała się na przykład tylko na owczarki niemieckie, zdecydowanie łatwiej będzie zgłębić temat poznania zachowań tej rasy, co pozwoli być bardziej świadomym hodowcą. Poza tym uzyskana wiedza może pomóc kupcom w wychowaniu szczeniaka. Dzięki temu będzie on bardziej świadomy, jak wychowywać psiaka tak, by obu „stronom” było równie komfortowo.
Szalenie istotna, jest także odpowiednio duża przestrzeń. Be niej, dbanie o porządek, będzie trudniejsze. To może z kolei przekładać się na ewentualne kłopoty z prawidłowym rozwojem szczeniaków.

Ważną sprawą, jest zadbanie, by pieski, od których zaczynamy hodowlę, posiadały rodowód. Tym samym, do minimum spada ryzyko ewentualnych chorób i wad genetycznych. Daje to również większą pewność, że przyszłe mioty będą zdrowe.

Należy też wspomnieć, że startując z hodowlą, trzeba będzie liczyć się z kosztami. Największymi będą oczywiście te związane z zakupem rasowego psa. Może to być nawet kilka tysięcy złotych. Oprócz tego należy zarejestrować hodowlę w jednej z organizacji. Do najpopularniejszych z nich należą: Związek Kynologiczny w Polsce i związek FCI.
Oczywiście nie należy zapominać, że poza tym, że hodowla, to całkiem niezły sposób na zarobek, to trzeba jej poświęcić dużo czasu. Jeśli wiadomo, że raczej nie będzie go na tyle, by w pełni oddać się hodowli, lepiej odpuścić sobie ten pomysł.

W tytule artykułu zadaliśmy pytanie: Czy warto hodować psy? A więc: jeśli spełnia się opisane wyżej warunki, to jak najbardziej. Po pierwsze, codzienne przebywanie wśród zwierząt, może okazać się dobrą szkołą empatii. Poza tym, jeśli w domu są dzieci, to podczas pomocy w opiece nad psami, uczą się obowiązkowości i odpowiedzialności.

Hodowla psów będzie więc idealnym zajęciem dla osób, które kochają zwierzęta i chcą spędzać z nimi każdą wolną chwilę. Przy okazji, zapewnia ona również pieniądze, ale nie to jest w tym istotne. Najważniejsze może być zadowolenie nowych właścicieli, którzy zyskają pięknego psa, będącego przyjacielem i kompanem.