Rośliny w psiej diecie
Psia dieta powinna składać się nie tylko z samego mięsa, ale także z owoców i warzyw, które stanowią dobre uzupełnienie posiłków, zapewniając także dostarczanie niezbędnych witamin i minerałów. Jednak należy pamiętać, że psy nie mogą jeść niektórych roślin, bo one im po prostu szkodzą.Poniżej znajdziecie listę produktów, które można podawać. Zapraszamy do lektury!
- Ziemniaki: psy mają problem z trawieniem skrobi zawartej w kartoflach. Jednakże mogą byc stosowane w zwierząt otyłych, które nie wykorzystują ziemniaka, a jedynie wypełniają mu żołądek. Można tez je spotkać w składzie karm dietetycznych dla psow odchudzających się.
- Marchew: zarówno surowa, jak i ugotowana, to dobry sposób na uzupełnianie psiej diety w witaminy i minerały. Wskazana jest także dla psów, które mają problem z gruczołami okołoodbytowymi. Pamiętajmy jednak, że marchewkę należy gotować bez dodatku solu czy cukru.
- Cebula: zawiera substancje, które prowadzą do rozpadu czerwonych krwinek, a w konsekwencji – do anemii. Odradzamy bezwzględnie.
- Czosnek: tiosiarczan sodu odkłada się w organizmie. Odradzamy.
- Strączki: narażają zwierzęta na problemy trawienne.
- Burak: zdrowe dla zwierząt, jednak należy pamiętać, by podawać je bez dodatku chrzanu.
- Brokuł, kalafior, kapusta: niestety mogą powodować wzdęcia.
- Rabarbar, szczaw, szpinak: mogą powodować problemy z układem moczowym.
- Jabłko, banan: idealne jako smakołyki czy urozmaicenie diety, ale nigdy jako pełny posiłek. W przypadku jabłek należy uważać, by zwierzę nie zjadło pestek.
- Cytrusy: mogą powodować wymioty.
- Winogrona i rodzynki: bezwzględny zakaz, źle wpływają na pracę nerek.
- Grzyby: oddziałują na układ nerwowy, a także na pracę serca i nerek.
- Brzoskwinie, morele: trujące dla psów są pestki tych owoców.
- Awokado: nie należy podawać.
Jeśli chodzi o rośliny, to pamiętajmy, że wiele gatunków drzew, krzewów i kwiatów, które uprawiamy w ogrodzie lub domu, również może zagrażać naszym psom. Wśród roślin dziko rosnących należy uważać na wilczą jagodę, naparstnicę, konwalię majową i oleander. Jeśli chodzi o kwiaty, to difenbachia, monstera, anturium czy filodendron mogą wywołać podrażnienia. Problemową rośliną jest również bluszcz pospolity, hortensja, a także cis pospolity.
Warto wprowadzać warzywa i owoce do psiej diety. Zawarte w nich witaminy i minerały nie tylko zbudują odporność zwierzaka, ale także pomogą układom w prawidłowym funkcjonowaniu. Bardzo często np. na problemy trawienne zalecana jest dieta uzupełniająca właśnie w postaci warzyw. Uzupełnianie „psiej michy” o ugotowane warzywa pozwoli im regulować system pokarmowy. Marchewka czy jabłko mogą być smacznym i zdrowym „smaczkiem”, a także nagrodą podczas codziennego treningu czy nauki komend.
Odradzamy natomiast, by psy karmić „resztkami” ze stołu. Dlaczego? Głównie z powodu przypraw, szczególnie soli, pieprzu i tych wszystkich, które są pikantne. Mogą one podrażnić śluzówkę przewodu pokarmowego. Nie należy psom podawać także jakichkolwiek produktów, które zawierają słodziki, bowiem taki ksylitol może u psa wywołać problemy z wątrobą.
Najbezpieczniejszymi warzywami w psiej diecie są gotowane buraki, marchewki, pietruszki i seler (gotowane bez soli).