Króliki miniaturki to ulubieńcy i pupile w wielu domach. Bardzo często rodzice, słysząc błagalne prośby dzieci o zwierzaka, wybierają właśnie króliczki. Warto poznać ten gatunek lepiej i wybrać rasę, która najbardziej odpowiada danej rodzinie.

Królik miniaturka: mniejsza, tzw. karłowata forma swoich większych „braci”. Samiczki po ok. 6 msc. życia są już gotowe do rozrodu. Króliki miniaturki mają delikatne kości. Należy szczególnie zwracać uwagę na rozród tych zwierząt.

Angor miniaturka: niegdyś były wyłącznie traktowane jako zwierzątka futerkowe, dziś – coraz częściej goszczą w domach. To wyjątkowo piękna rasa, z długą sierścią. Króliki mają ok. 1,5 kg masy ciała. Należy szczególnie zwrócić uwagę na ich dietę, bowiem wpływa ona na kondycję futerka. Z uwagi na długość sierści – należy ją wyczesywać raz dziennie. Futro można przycinać, co ułatwia pielęgnację. Niestety, właśnie z powodu sierści – rasa ma często problemy z układem pokarmowym (zakłaczenie). Jeśli królik kica po ogrodzie – szczególnie w okresie letnim należy sprawdzić, czy nie przyczepił się do niego kleszcz. Angory są wesołymi zwierzakami, ale należy przyzwyczaić je do codziennego szczotkowania.

Lewek miniaturka: bujna grzywa tej rasy zachwyca wiele osób. Waga waha się od 1,1 do 1,6 kg. Rasa ta jest podobna do angor, jednak jest łatwiejsza w codziennej pielęgnacji. Króliki te również mają bardzo delikatne kości.

Karzełek Teddy (perski pluszowy): waga od 800 g do 1,7 kg. Gęsta sierść jest dość łatwa w pielęgnacji, nie trzeba jej strzyc, jednak trzeba pamiętać o regularnym wyczesywaniu, bowiem może się filcować.

Baranek miniaturka: odmiana uwielbiana przez hodowców. Ma długie, delikatne uszy, które rozczulają każdego. Waga może dochodzić do 2,5 kg. Masę ciała należy kontrolować, bowiem ten gatunek ma tendencję do tycia – trzeba zatem dbać o dobrą dietę. Rasa uznawana jest jako jedna z weselszych i wręcz rozbrykanych.

Królik holenderski: cechą charakterystyczną tej rasy jest ubarwienie: śnieżnobiałe i ciemne. Sierść jest krótka, ale również należy ją regularnie wyczesywać. Królik waży ok. 2,5 kg.

Hermelin: białe z czerwonymi oczami, krótkie uszy, masywna sylwetka – takie dawniej były „karzełki holenderki”. Dziś ten wygląd nieco się zmienił. Króliczki ważą ok. 1,1-1,3 kg i są bardzo urocze. Mają gęste, lśniące futerko i niewielkie, sterczące uszy.

Hotot: gatunek spotykany dość rzadko. Cechą charakterystyczna są czarne obramowania wokół oczu. Waga tych królików nie powinna przekraczać 2 kg. Króliki są białe (poza okolicami oczu). Są bardzo ciekawskie, uwielbiają skakać. Są także bardzo inteligentne. W przypadku tej rasy szczególną uwagę należy zwrócić na zęby, bowiem często występują wady zgryzu.

Mini Rex: waga od 1.2 do ok. 2 kg. Ma aksamitne futerko, z ogromną różnorodnością kolorystyczna. Rasa mało strachliwa, wesoła, chętnie penetruje mieszkania. Nawet w miejscach, które nie powinna.

Polish: niewielkie, z łagodnym charakterem. Popularne odmiany to wersja czerwono- i niebieskooka. Filigranowe, wesołe króliki, które o dziwo – nie lubią się bawić i szybko się nudzą (szczególnie samiczki).

Tan: ma charakterystyczne umaszczenie – „podpalane”. Duże, sterczące uszy. Często nazywany jest królikiem „zajęczym”.

Króliki miniaturki to urocze, mądre i wesołe zwierzaki. Trzeba szczególnie dbać o ich sierść i czystość.