Może zdarzyć się tak, że w rodzinie lub najbliższym otoczeniu żyje osoba z niepełnosprawnością. Wtedy czasem warto doradzić jej, by kupiła tak zwanego ,,psa asystującego”. Te poddane intensywnemu szkoleniu czworonogi mogą stać się nie tylko wiernym kompanem niepełnosprawnego, ale też będą pomagać mu w codziennych czynnościach. Warto pamiętać, że nie każda rasa psów sprawdzi się do tego typu asysty. Poniżej podpowiadamy, które z nich najlepiej się do niej nadają.

Najpierw delikatne wprowadzenie. Psy asystujące pomagają nie tylko osobom niepełnosprawnym ruchowo, ale także niewidomym, czy niedosłyszącym lub autystykom. Pomoc osobom z wadami narządu ruchu zawiera się w skróceniu czasu ubioru lub higieny poprzez podawanie niektórych rzeczy, ale też w ułatwieniu pokonywania przeszkód, jak trudne przejścia i wzniesienia. W przypadku ludzi niedowidzących, czworonogi pomagają przejść przez ulicę lub ostrzegają przed niebezpieczeństwem na drodze, jak wystające elementy. Ułatwiają także przemieszczanie się w tłumie ludzi. W odniesieniu do osób dotkniętych problemami ze słuchem, psiaki ułatwiają dostrzeganie zagrożeń, poprzez informowanie o włączających się alarmach. Znacznie ułatwia to osobom głuchoniemym wczesne wykrycie potencjalnych zagrożeń.

Nieco innym rodzajem pomocy służą psy biorące udział w dogoterapii. Pomagają one autystykom lub osobom zmagającymi się z innymi chorobami układu nerwowego, zrozumieć otaczający świat. Psiaki dokonują tego poprzez oswajanie ludzi z bodźcami takimi jak dotyk, węch, czy zmiana nastrojów.

Wybierając psa asystującego jedno jest pewne. Musi to być rasa przystosowana do stałego obcowania z człowiekiem. Tym samym, będzie o wiele bardziej przewidywalna. Będzie też chłonna wiedzy przekazywanej na szkoleniu.

Na myśl przychodzą zapewne od razu psy takie jak labrador, golden retriever czy owczarek. Słusznie. To właśnie psy tych ras są najbardziej odpowiednie, by stać się przyszłymi opiekunami. Nie tylko lgną do ludzi, ale są także bardzo inteligentne. Chętnie przyswajają nowe rzeczy, dzięki czemu, mogą jeszcze lepiej pomagać swoim ,,podopiecznym”. Nie straszny im będzie hałas, a w razie niebezpieczeństwa – będą zaciekle bronić właściciela.

Oczywiście, może się zdarzyć tak, że pies innej rasy  równie dobrze sprawdzi się w funkcji asystenta. Co do wymienionych powyżej rodzajów czworonogów, możemy mieć jednak niemal o wiele większą pewność, że świetnie wywiążą się ze swoich zadań.