Jednym z częstych prezentów, jakie chcą otrzymać dzieciaki, jest własny zwierzak. Warto zadać sobie pytanie, czy jest to dobry pomysł? Czy nasze pociechy są już gotowe na taką odpowiedzialność? Postaramy się pomóc wybrać odpowiedniego zwierzaka i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Plusem posiadania przez dziecko czworonożnego (lub nie tylko) przyjaciela, jest nauka odpowiedzialności, wrażliwości i poczucia obowiązku. Wszystko przez to, że maluchy będą musiały dbać o regularne karmienie, spacery i higienę nowego domownika. Ta ważna cecha przyda się przecież nie tylko w kontekście zwierząt, ale także w dalszym, dorosłym życiu. Zaletą posiadania przez dziecko zwierzęcia będzie także rozwój empatii. Z pewnością gdyby psu lub kotu działa się krzywda, nasze pociechy będą robić wszystko, by czworonogi poczuły się lepiej.

Niestety, posiadanie zwierzęcia to także minusy. Pierwszy z nich to ryzyko, że dziecko potraktuje pupila jak zabawkę, którą się szybko znudzi. Z czasem może przestać chcieć się nim zajmować. Nie można do tego dopuścić. Od początku należy wpajając naszym pociechom, że zwierzę zostaje to odpowiedzialność przez wiele miesięcy, a nawet lat. Drugim minusem mogą być choroby i alergie. Może się bowiem okazać, ze z powodów zdrowotnych dziecko nie może posiadać pupila.

Jakie zwierzę wybrać, gdy zdecydujemy się je podarować dziecku? Często najlepszym wyborem będzie pies lub kot. Są to zwierzęta najbardziej oswojone z człowiekiem, towarzysza one nam do wieków. Łatwo będzie wprowadzić je w świat dziecka. W zamian za okazaną troskę, z pewnością odwdzięczą się oddaniem i mnóstwem zwierzęcego ciepła. Niejeden raz swoimi ,,wygłupami” na pewno sprawią pociechom masę uśmiechu.

Jeśli jednak zbyt małe mieszkanie nie pozwala na przygarnięcie czworonoga, dobrym pomysłem będzie zakup chomika. To małe stworzątko dość mocno przywiązuje się do człowieka, a poza tym, jego opieka nie wymaga zbyt wiele wysiłku i energii. Jest to idealna propozycja dla tych z rodziców, którzy chcieliby wprowadzić dzieci w świat zwierząt, bez nadmiernego wysiłku.

Inną opcją jest zakup rybek akwariowych. Tutaj sytuacja wydaje się jeszcze prostsza. Wystarczy zakupić rybki o ciekawym ubarwieniu i odpowiednio duże akwarium. Do pełni szczęścia rybkom brakować będzie tylko karmy oraz oczywiście regularnej wymiany wody. Z kolei maluch będzie mógł do woli obserwować niezwykły podwodny świat. Będzie mógł łączyć to także z wrażeniami estetycznymi, bo odpowiednio doświetlone akwarium często wygląda niesamowicie.

Wejście dziecka w świat zwierząt nie musi być trudne] drogie czy czasochłonne. Przy niezbyt dużym zaangażowaniu można sprawić, by maluchy cieszyły się obecnością zwierzęcego przyjaciela i czerpały z tego ogrom radości.