Pasożyty wewnętrzne to ogromne zagrożenie dla życia naszych domowych pupili. Warto być świadomym potrzeby regularnego odrobaczania zwierząt, ponieważ niektóre choroby mogą być zagrożeniem dla ludzi.

Wśród pasożytów, które zagrażają kotom i psom, wyróżnia się między innymi pasożyty, na które zwierzęta są narażone juz w okresie prenatalnym, bowiem przenikają przez łożysko suki, a także przez mleko. Dlatego ważne jest, by po kupieniu lub adopcji kocięta lub szczenięcia, w odpowiednim momencie zaaplikować środku przeciwko pasożytom.

Glisty to inwazyjne pasożyty, które żyją w kałużach, w glebie, czy na trawnikach. Zarażone zwierzęta wydalają wraz z kałem jaja glist. Dlatego warto zwracać uwagę na dwie rzeczy: by zwierzaki nie jadły trawy, nie piły z kałuż, nie gryzły gleby i by zbierać psie odchody. Co ważne: glista psia i glista kocia mogą być zagrożeniem także dla ludzi (przypadkowe połknięcie inwazyjnych jaj lub zjedzenie surowego mięsa, które jest zakażone).

Kokcydioza atakuje młode koty i psy, a objawia się krwawymi biegunkami, brakiem apetytu i odwodnieniem. Jest bardzo groźna i nieleczona może być tragiczna w skutkach.

Z kolei tasiemiec mocno łączy się z brakiem odpowiedniej profilaktyki przeciwpchelnej. Na ogół ten pasożyt dotyczy psów zaniedbanych, które nie są zabezpieczane przeciwko pchłom i kleszczom.

Gardioza powoduje krwawe biegunki i wtórne infekcje grzybicze i bakteryjne. Dorosłe osobniki mogą przechodzić ją bezobjawowo. Rozprzestrzenia się poprzez zakażoną wodę lub żywność, zatem jest niebezpieczna także dla ludzi i często jest spotykana u dzieci i młodzieży.

Kluczem do zachowania zdrowia i bezpieczeństwa swojego i swoich futrzaków, jest regularne odrobaczanie. Psy powinny być odrobaczane od drugiego tygodnia życia. Do 6 miesiąca życia psa odrobaczenie powtarzamy w odstępach miesięcznych. Psy dorosłe odrobaczamy co 3 miesiące. Koty odrobaczamy od 3 tygodnia życia, co dwa tygodnie do momentu odsadzenia. Następnie co miesiąc do wieku 6 miesięcy. Koty dorosłe wychodzące odrobaczamy 4 razy w roku, te domowe niewychodzące 2 razy w roku.