Jeżeli zdecydowałeś się przygarnąć kotka z ulicy, czy ze schroniska i postanowiłeś dać mu drugie życie, zadbaj zarówno o jego zdrowie, jak i o zdrowie domowników. Jego podróż do nowego domu mogła przysporzyć go o wiele groźnych chorób. Tak niestety bywa. Zadbaj więc o odpowiednią dla niego opiekę specjalistyczną.

Daj kotu 2-3 dni na przyzwyczajenie się do nowych warunków. Dopiero wtedy zabierz go do lecznicy. Pamiętaj, że stres u zwierzaka może zakłamywać wyniki badań, o czym pisaliśmy w ubiegłym miesiącu. Po paru dniach nasz nowy pupil nabierze energii, a Ty możesz zacząć myśleć o wizycie u specjalisty, który oceni jego stan ogólny.

Na pierwszej takiej wizycie warto zadbać o rzeczy takie jak uszy, ponieważ jest możliwość wystąpienia świerzbu, należy także zadbać o ich czystość. Potrzebna będzie też kontrola stanu zębów. Następnym ważnym krokiem jest odpchlenie i odrobaczenie kotka z ulicy. Jeżeli kotek wygląda na zdrowego, jest przyjaźnie nastawiony oraz nie jest zbytnio wychudzony, jego pierwsza wizyta może zostać zakończona, jeśli jednak nasz lekarz weterynarii zaleci – warto przeprowadzić inne badania. Dobrą myślą może być także zaszczepienie kotka przybłędy przeciwko wściekliźnie. Dla jego bezpieczeństwa możesz pomyśleć także o kastracji/sterylizacji, jeżeli kot nie został jeszcze jej poddany. Na następnej wizycie nasz specjalista może wykonać dodatkowe zabiegi, takie jak USG oraz EKG serca, aby poznać dokładniej stan naszego pupila.

Uważaj także na choroby takie jak:

1. Grzybica: często pojawia się u bezpańskich kotów, chorobę tę łatwo zauważyć. Na sierści tworzą się charakterystyczne łuski w popielatym kolorze. Leczenie jej może potrwać kilka tygodni, ale na szczęście nie ma tendencji do nawracania.

2. FIV: oznacza spadek odporności u naszego pupila i jest groźny dla jego zdrowia.

3. FeLV: przenosi się podczas kocich walk, wywołuje proces nowotworowy, aktywując onkogeny, komórki gospodarza.

Jak poznać, że kot jest chory?

1. Przejawy agresywnego zachowania, nawet jeśli kot był dotychczas spokojny.

2. Nawet jeżeli dotychczas był leniwy, teraz śpi jeszcze więcej.

3. Brak apetytu.

4. Problemy z wypróżnianiem się w miejscu do tego wyznaczonym.

Obowiązkiem opiekuna jest uważna obserwacja pupila, szczególnie gdy dopiero przygarnęliśmy takowa przybłędę, w przypadku jakiejkolwiek podejrzliwości, że kot cierpi niezwłocznie zabranie go do weterynarza oraz raz na jakiś czas wykonywanie badan kontrolnych z troski o naszego milusińskiego i zapewnienie mu szczęśliwego kociego życia.