Inteligencja kotów czy psów, bo nimi zajmiemy się w dzisiejszym tekście, od wielu lat wzbudzała zainteresowanie naukowców. Wszystko dlatego, że odpowiednio wysoki stopień inteligencji u psów oraz kotów, przynajmniej w teorii, może, ale nie musi, determinować szybkość uczenia się choćby nowych ćwiczeń, czy lepszego kontaktu ze swoim właścicielem. Jak wygląda to w bardziej szczegółowym ujęciu? Zapraszamy do lektury!

Warto zacząć od tego, że inteligencja nie jest pojęciem dającym się w prosty sposób zmierzyć. Jest ona raczej subiektywna i względna. Oznacza to ni mniej, ni więcej tyle, że choć rzeczywiście istnieją rasy uważane za bardziej pojętne od innych (owczarek niemiecki, golden retriever czy syjamski u kotów), to wszystko zależy od pojętności naszego pupila.

Sekretem tego, by zwierzak był pojętny, jest naszym zdaniem cierpliwość i pomysłowość w nauce nowych komend, czy nawyków. Jeśli na przykład chcemy nauczyć psa aportować, to za każdym razem, gdy psiak poprawnie wykona polecenie, powinno się go nagradzać. Wtedy pies będzie więc wiedział, że wykonując ćwiczenie, czeka go coś przyjemnego, więc tym chętniej się do niej zabierze. Ponadto częste nagradzanie psa wzmocni więź ze zwierzakiem. Uwaga: nie przekarmiamy psa!

Mimo tego, że opisaliśmy inteligencję zwierząt jako coś względnego, nie jest tak, że naukowcy kompletnie zignorowali ten temat. Wręcz przeciwnie. Na przestrzeni lat prowadzono dużo badań, by jak najwięcej dowiedzieć się o zwierzęcej inteligencji. Jednym z najciekawszych, było porównanie liczby komórek nerwowych u psa i kota. Według Suzany Herculano-Houzel z Uniwersytetu Vanderbilt w USA, w mózgu psów występuje około 429 milionów takich komórek, podczas gdy u kotów było to „tylko’’ 250 milionów neuronów. Przynajmniej teoretycznie okazuje się więc, że bardziej inteligentne powinny być psy.

Różne badania dowiodły też, że na przykład psy mają problem z zagadnieniami, które są niejako składowymi ich inteligencji. Nie mają rozwiniętego myślenia przyczynowo-skutkowego. Trudność sprawia im uczenie się na zasadzie obserwacji. Stąd wynika więc prosty wniosek, że o wiele łatwiej utrwalają wiedzę, poprzez powtarzanie danych czynności i ćwiczeń.

Przy wszystkich wymienionych tutaj informacjach, warto zrobić jedno zastrzeżenie. Jeśli właściciel troszczy się o swojego psa lub kota i otacza go opieką, ten będzie go kochał, niezależnie od poziomu inteligencji. Ta świadomość powinna być zatem najistotniejsza dla każdego fana tych zwierząt.