Chorują tak, jak i inne zwierzęta. Głównymi przyczynami ich chorób są bakterie i wirusy, grzyby i pasożyty. Ale w przypadku chorób ryb, postawienie prawidłowej diagnozy może być kłopotliwe, bowiem zwierzęta te nie mają tak dobrze widocznych dolegliwości. Dziś na tapecie: najczęstsze choroby ryb akwariowych.

Zacznijmy od podstawowej rzeczy: rozpoznanie problemu. Ryby warto obserwować nie tylko z powodu relaksu i ukojenia nerwów, ale także dlatego, bowiem ich inne, dziwne i niepokojące reakcje mogą świadczyć o tym, że coś jest nie tak. Jeśli aktywna ryba staje się ospała, krzywo pływa, a jej płetwy przylegają do ciała, to to znak, że być może cierpi na jakieś schorzenie.

Ospa rybia, czyli ichtioftirioza
Choroba ta wywoływana jest przez pasożyta, który atakuje błonę śluzową. Na rybie pojawiają się białe, nieco wypukłe punkty, temu też chorobę tę nazywa się „chorobą białych punkcików”. Brak leczenia powoduje, że skóra ryby wydziela śluz, a następnie odchodzi od ciała. Nieleczone ryby umierają. Poza typowymi objawami, czyli ospałością, brakiem apetytu, ryby zaczynają pocierać się, mogą też mieć problemy z oddychaniem.

Leczenie choroby powinno trwać ok. 3 tygodni. Zaleca się podwyższenie temperatury wody, odessanie próchna i wyłączenie światła.

Pleśniawka, czyli saprolegnioza
Pleśniawka to choroba zaliczana do chorób groźnych. Atakuje skrzela, skórę, ale też ikrę. Wywołują ją grzyby. Może pojawić się na skaleczeniu lub ze zbyt świeżą bądź niedotlenioną wodą. Choroba ta najczęściej objawia się poprzez biały nalot na skórze, ocieranie oraz problemy z oddychaniem i brakiem apetytu. Jeśli ryba pokryta jest w znacznym stopniu nalotem, zagraża pozostałym w zbiorniku.

Leczenie dobrze rokujących ryb polega na odseparowaniu ich od pozostałych. Należy przez maksymalnie 10 dni stosować preparat FMC i nieznacznie podnieść temperaturę wody. Znawcy sugerują także rozszerzenie kuracji o tak zwane „pędzlowanie”, polegające na delikatnym ściąganiu pleśni, uważając na rybie oczy i skrzela.

Grzybica, czyli mikoza
Wywołana przez grzyby, najczęściej atakuje słabsze, zranione osobniki. Dodatkowo może rozwijać się, gdy w wodzie jest za niska temperatura lub gdy zbiornik jest po prostu zabrudzony. Choroba objawia się powolnym poruszaniem oraz unikaniem światła. Pojawia się także brak apetytu i osad, który przypomina watę.

Chorą rybę należy niezwłocznie odseparować do czystej wody. Zalecane są kąpiele w soli fizjologicznej, trwające do 30 min. Ryby można także wzmacniać poprzez podawanie im witamin i środków przeciwgrzybicznych.

Jak zapobiegać chorobom ryb akwariowych? Przede wszystkim należy unikać wpuszczania ryb oraz sadzenia roślin, które pochodzą z podejrzanego źródła. Warto stosować kwarantannę dla roślin i ryb, i dezynfekować elementy dekoracyjne. Jeśli chodzi o pokarm, to wybierajmy ten sprawdzony, wysokiej jakości. Nie należy też nagle zmieniać warunków w akwarium i zbyt mocno i gęsto obsadzać zbiornik.