W dzisiejszych czasach nie jest już nowością, że w wielu rodzinach zamiast klatki z chomikiem, akwarium z rybkami, czy psem lub kotem, są terraria z przeróżnymi gadami. Trudno się dziwić. Jaszczurki, żółwie czy legwany, to bardzo interesujące zwierzęta. Do tego często cieszą oko swoim wyrazistym ubarwieniem. Niestety, te zwierzaki również mogą dotknąć różne choroby czy urazy. W tym tekście podpowiemy, co najczęściej dolega gadom oraz jak skutecznie temu zaradzić.
Jednym z najczęstszych problemów, z jakim borykają się gady, są kłopoty z prawidłowym zrzucaniem wylinki, czyli ich „skóry”. Znakiem, który może budzić obawy, jest to, że spada ona całymi płatami. Początkowo może to nawet umknąć uwadze głównie dlatego, że gady zwyczajnie zjadają zrzucony naskórek. Kiedy problem zostanie odkryty, można łatwo poradzić sobie w domowych warunkach. Wystarczy najpierw zwilżyć miejsca, gdzie występuje problem, a potem delikatnie usunąć resztę. Jeśli jednak problem będzie powracał, warto odwiedzić ze swoim pupilem lekarza weterynarii.

Nie warto też lekceważyć tego, gdy gady mają trudności ze składaniem jaj. Często występują one, gdy zwierzątko ma nieodpowiednie warunki życiowe. Ważną rolę może odgrywać też zbyt mała ilość wapnia w diecie. Opiekun powinien zwracać uwagę na te czynniki.

Jaszczurkom i żółwiom szczególnie często może dokuczać też salmonelloza. Są one szczególnie wrażliwe na bakterię salmonelli. Pojawia się ona oczywiście w pożywieniu. Najczęstszymi objawami, po których można poznać, że nasza jaszczurka walczy z tą chorobą, jest zwykle utrata apetytu czy biegunki oraz odwodnienie. Najskuteczniejszą metodą leczenia są antybiotyki. Trzeba podać je możliwie najszybciej. Inaczej zwierzak może niestety nie przeżyć.

Dość częstą przypadłością żółwi jest żółwia anoreksja. Niestety, nie stoi za nią tylko jedna przyczyna. Może być ich kilka. Od niedoboru promieniowania UVB, co prowadzi do braku witaminy D, aż po urazy żuchwy czy ropień. Nie ma też uniwersalnego sposobu leczenia. Pomóc może choćby zmiana warunków w terrarium. W cięższych przypadkach niezbędna może być konsultacja z lekarzami. Po uzgodnieniu sposobu leczenia, stan żółwia powinien wrócić do normy.

Wymienione choroby, wynikają często z tego, że właściciel nie ma zbyt wiele czasu dla swojego pupila. Przed zakupem gada wraz z terrarium, warto się zastanowić, czy codzienne zajęcia pozwolą na odpowiednią opiekę nad zwierzątkiem. W końcu także i ono powinno odczuwać przyjemność z przebywania w nowym domu.