Większość psów nie lubi się kąpać – to fakt, a nie żadna tajemnica. Albo inaczej: one nie lubią naszych czystych łazienek, szamponów, ręczników. One wolą brudne kałuże, rowy, jeziora. Wtedy kąpiel jest najlepsza! Ale jednak psa od czasu do czasu warto wykąpać.

Podczas kąpieli psy potrafią się wyrywać, robiąc wokół wiele hałasu i bałaganu. Jednak przy odpowiednim podejściu, da się sprawić, by nasz czworonóg w końcu przekonał się do tej czynności. Poniżej podpowiemy jak oswoić psa z wodą tak, byśmy mogli je dokładnie umyć, a sama kąpiel sprawiała mu przyjemność.

Zacznijmy może od prostej, ale wartej przypomnienia rzeczy. Nie ma jednej zasady, co do tego, jak często należy myć psa. Wszystko zależy od miejsca, w jakim na co dzień żyje zwierzę. Jeśli jest typowym ”kanapowcem”, można go myć rzadziej niż psa, który często przebywa na dworze i o wiele częściej się brudzi.

Skoro zostało to już ustalone, warto teraz wspomnieć o tym, jak zacząć przyzwyczajać psa do kontaktu z wodą. Po pierwsze: nic na siłę! Jeśli będziemy chcieli to zrobić za wszelką cenę i gwałtownie, psu kąpiel nie będzie kojarzyć się dobrze. Najpierw wypadałoby zacząć od samego miejsca, w którym pies będzie kąpany. Pies jak każde zwierzę, polega na instynktach. Może więc zadziałać na niego stara jak świat metodą przynęty. W pobliżu brodzika, czy innego miejsca rozłóż ulubiony smakołyk psa. Tym samym to miejsce będzie się mu kojarzyło z czymś przyjemnym. Popularnym trikiem jest posmarowanie fragmentu kafelki np. masłem orzechowym. Pies skupia się na lizaniu, a my możemy go myć.

Gdy już metodą prób i błędów przyzwyczaimy psa do miejsca, w którym zadbamy o jego czystość, pora na najważniejszy krok. Jest nim oczywiście oswojenie z wodą. Na początku polewamy nim psa bardzo delikatnie. Wyczucie jest tu kluczowe. Dzięki niemu pies nie odstraszy się po pierwszym kontakcie z wodą i będzie łatwiej przejść do kolejnych etapów oswajania z myciem. Należy przy tym wszystkim pamiętać, żeby nagradzać psa smakołykami, za każdy postęp w czasie tej dość żmudnej dla niego nauki. I kolejna ważna informacja: temperatura wody. Psy mają inną temperaturę ciała, niż my. Woda powinna być letnia, a nie gorąca. Pod nogi czworonoga warto dać ręcznik lub matę, by nie ślizgał się.

Jeśli kąpiemy psa, warto przy tym nieco odwrócić jego uwagę, i dać mu w tym czasie ulubioną zabawkę. Zaaferowany nią zwierzak, może spokojniej wytrzymać te kilka minut pod prysznicem. Można też na spokojnie mu coś opowiadać, by dźwięk naszego głosu go dodatkowo nie stresował.

Oczywiście przy należy mieć świadomość, że każdy psiak ma różny temperament i charakter. W związku z tym jego oswajanie z wodą i kąpielą zajmie odpowiednio mniejszą lub większą ilość czasu. Najważniejsze jednak, by oswojony psiak nie bał się wody. Łagodnie usposobione do kąpieli zwierzę, będzie mogło być myte częściej. Co za tym idzie, właściciel będzie mógł cieszyć się jego zadbaną i czystą sierścią. Odpowiednie dbanie o higienę psa może też z powodzeniem uchronić go przed ewentualnymi chorobami.