Ruch jest niezbędny i niezależnie od tego, czy się jest psem, kotem, czy człowiekiem – to jeden z najważniejszych elementów, które pomagają utrzymywać dobrą formę i cieszyć się zdrowiem. W przypadku zwierząt ruch jest doskonałą formą aktywności, ale także zawiązywania więzi z właścicielem. Wystarczy powiedzieć psu, że idziemy na spacer, a on szaleje ze szczęścia, czyniąc z nas – właścicieli – bogów! Prawda?

Na ogół zwierzaki cieszą się z opcji biegania, spacerowania czy wędrowania. Ale są i takie, które wolą poleniuchować, najlepiej na miękkim posłaniu, w promieniach słońca i w ciszy. Są i takie, które należą już do grona seniorów i im czasem po prostu brakuje sił. Jedno jest pewne: wszystkie potrzebują ruchu dla zdrowia, tylko trzeba wiedzieć jakie formy wybierać.

Jeśli Twój pies jest młody – to na ogół szaleje. Chce biegać, skakać i masz wrażenie, że możesz pobiec z nim w maratonie, a on i tak nie pokaże zmęczenia. Bardzo dobrym pomysłem na zużywanie energii nadaktywnych psów, są częste spacery w regularnych porach, które łączy się z treningiem. Jeśli obawiasz się wolnych przestrzeni – poszukaj psiego parku, który jest ogrodzony. Ćwiczcie aportowanie, biegi i skoki.

Dla fanów wypraw z plecakiem, polecamy Dog Trekking. To ciekawa forma aktywności, która mocno zawiązuje więzi z właścicielem. Nowe miejsca, mnóstwo nowych zapachów – psy są zachwycone, a przecież o to nam chodzi.

Ale w pewnym momencie można zauważyć, że nasz pupil zaczyna zwalniać. To naturalne. Zależnie od wielkości psiaka – pierwsze oznaki starzenia pojawiają się od 6-7 roku życia – w przypadku psów dużych, takich jak bernardyn czy berneńczyk. Rasy średnie wchodzą w ten etap pomiędzy 8 a 9 rokiem życia, a małe – ok. 12-13.

Wszystko zaczyna się na etapie mięśni i stawów. Psy zwalniają: ich chód staje się wolniejszy, nieco bardziej sztywny. Mogą pojawić się także problemy z układem oddechowym i układem krążenia – zwierzaki szybciej się męczą. Warto wtedy skonsultować się z lekarzem weterynarii, bowiem na rynku istnieje wiele preparatów, które chronią te niezbędne do funkcjonowania układy, a nasz pupil dłużej może cieszyć się sprawnością.

Jedno jest pewne: bez względu na wiek – psy powinny być regularnie wyprowadzane na spacery. Wystarczy obserwować zwierzaka, by wiedzieć, jakie tempo i odległości trzeba dobrać. Pamiętajcie także o wodzie do picia podczas spacerów.

Jeśli Twój psiak w młodzieńczym wieku był psem trenującym, aportującym, to nie odbieraj mu „na starość” tej przyjemności. Po prostu zmniejsz odległość i częstotliwość.

Warto zwrócić także uwagę na warunki atmosferyczne. Wysokie temperatury – zostajemy w domu aż do późnego wieczora. Niskie temperatury, deszcz? Podobnie. Wtedy zwiększa się ryzyko pogorszenia stanu stawów i kości, a także przeziębienia. Jeśli Twój pupil ma cienką okrywę włosowa – na okres jesieni i zimy można zainwestować w ubranko.

Trenowanie psa seniora powinno odbywać się w sposób rozsądny. Zachęcajmy go do tego. Szczególnie mocno polecamy pływanie, bo to doskonałe ćwiczenie, które nie obciąża stawów. I co ważne: senior potrzebuje dłuższej i spokojniejszej regeneracji po aktywności fizycznej. Warto także wspomagać jego dietę.