W naszych poradach przyszedł czas na temat, który ciekawi zapewne wielu właścicieli psów: jak i co w rzeczywistości widzą psy? Oprócz zaspokojenia ciekawości tę wiedzę można sprytnie wykorzystać do zabawy ze swoim milusińskim, by była dla niego przyjemniejsza.

Należy pamiętać, że zmysłem, na którym bardziej polegają psy, jest węch. To on w znacznym stopniu pomaga im chociażby w orientacji w terenie lub też poprawnym rozpoznawaniu swoich właścicieli. Kiedyś panował pogląd, że psy potrafią widzieć jedynie odcienie szarości. Obecnie uważa się, że psy są w stanie rozpoznać także niektóre kolory. Są to różne warianty żółtego oraz niebieski. Psy posiadają po prostu o wiele mniej receptorów wzrokowych niż ludzkie oko.

Gdy zapada zmrok lub na dworze panuje świt, a więc wtedy, gdy nie ma zbyt dużo światła z otoczenia, psiaki bardzo dobrze radzą sobie z rozpoznawaniem ruchu, czy też kształtów. Może się to okazać przydatne zwłaszcza wtedy, jeśli pies ma być stróżem domu. Dzięki dobrej orientacji w tych porach dnia raczej nie pozwoli nikomu wśliznąć się ot tak.

Niezbyt mocną stroną psich oczu, jest ostrość obrazu. Jest ona na o wiele niższym poziomie w porównaniu do ludzi.
Zależnie od rasy, u psów, może występować zarówno tendencja do daleko i krótkowzroczności. Dla przykładu: jeśli w domu znajduje się typowy pies myśliwski, na przykład wyżeł, to będzie on o wiele lepiej widział obiekty poruszające się daleko od niego, niż te w niedalekim zasięgu wzroku. Takie psy muszą po prostu wypatrzeć swoją „ofiarę”, więc pole widzenia jest dla nich kluczowe. Rasy kanapowców, takie jak jamnik będą lepiej widziały z bliska.

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego pies tak ochoczo rzuca się w pogoń za samochodem lub rowerzystom? Ta skłonność pojawia się ze względu na dużą wrażliwość na ruch. Kiedy ktoś lub coś porusza się znacznie szybciej od zwierzaka, pojawia się u niego chęć dogonienia tego „czegoś”. Imponujące jest to, że psiak potrafi dostrzec poruszający się obiekt już z kilku kilometrów.

Zupełnie inaczej jest, kiedy ktoś się nie porusza. Wtedy psy nie wykazują zainteresowania. Ta wiedza może być pomocna choćby wtedy, kiedy napotkamy agresywnego psa i poczujemy się zagrożeni. Temu, podczas szkoleń, zwłaszcza w przypadku dzieci, uczymy, by przestać się ruszać w sytuacji zagrożenia.
Sprawa psiego wzroku zapewne jeszcze nie raz będzie przedmiotem badań naukowców. Pogłębienie wiedzy na ten temat może się też przydać na przykład w codziennej tresurze psa. Znając zasięg jego wzroku, można łatwiej dobrać jak najlepsze metody dla efektywnego treningu z pupilem.