Pewnie nie raz podczas świątecznych (i nie tylko) porządków próbujemy uporać się z zalegającą sierścią psa lub kota. Jest to o tyle trudne, że czasem osiada na trudno dostępnych do czyszczenia miejscach. Stosując się do kilku prostych wskazówek okazać się może, że sprzątanie sierści nie jest aż takie trudne. O tym, jak się jej pozbyć, kilka słów niżej.

Najprostszym i pewnie najczęściej używanym narzędziem, jest specjalna przylepna rolka. Takie urządzenie przyda się, zwłaszcza gdy psiak miał kontakt z ulubioną koszulą lub sukienką. Wystarczy wtedy kilka pociągnięć i cała niechciana sierść, powinna zostać na rolce. W ten sposób wiele osób czyści też tapicerkę foteli czy kanap.

Gdy sierść osadza się na pościeli albo meblach z tapicerki, warto kupić specjalną rękawicę. Posiada ona teksturę, która z łatwością zbierze włosie z tych powierzchni.

Jeśli sierść pupila wniknie natomiast w dywany i wykładziny, wystarczy czasem zwykła szczotka ryżowa i trochę wody. Odpowiednio mozolne szorowanie, powinno całkowicie pozbawić dywanów pozostałości sierści.

Oczywiście nie można też zapominać o odkurzaczu. On też może być pomocny w walce z sierścią. Aby jednak zebrał wszystkie włosy, powinno się do niego podpiąć końcówkę z krótkim włosiem. Taka szczotka najlepiej dotrze do wszystkich trudno dostępnych miejsc w domu i mieszkaniu.

Jeśli wiadomo, że sierść zostaje na zbyt dużej ilości ubrań, warto po prostu wrzucić je do pralki. Przedtem najlepiej użyć płynu elektrostatycznego. Nie najgorzej sprawdzą się również kulki do prania. Z racji, że znajdują się na nich rzepy, w trakcie prania, włosy zwierzaków, osadzą się właśnie na nich. Wtedy można mieć pewność, że na żadnym ubraniu nie zostało ani trochę sierści. Niektóre pralki mają dedykowane programy specjalnie do pozbywania się kłaczków. Warto też pamiętać o tym, by pralka w domu, w którym jest włochate zwierzątko, była regularnie czyszczona (bęben, gumy oraz filtr i rury).

W przypadku kotów i psów podstawą walki z sierścią, jest regularne dbanie o nią. Zwierzęta powinny być wyczesywane zwłaszcza w intensywnym okresie linienia.

Właśnie dlatego stworzono specjalne grzebienie zwane furminatorami. Stosuje się ją bezpośrednio na sierści czworonogów. W ten sposób łatwo można usunąć martwą sierść i kurz na ciele psów i kotów. Istnieją również różnego rodzaju grzebienie i zgrzebła, by doskonale wyczesywać sierść.

Chcieliśmy pokazać, że jeśli znajdzie się odpowiedni sposób na sprzątnięcie, nie powinno być to aż tak kłopotliwe. Wiadomo: czasem zajmuje to więcej albo mniej czasu, ale warto raz na jakiś czas uwolnić się od sierści psów i kotów, by dom był czystszy. Jest to ważne również wtedy, kiedy od czasu do czasu pojawiają się w nim alergicy. Warto, by także i oni czuli się komfortowo.