Określenie wieku jest sprawą dość prostą, jednak być może nie wszyscy zetknęli się z tym tematem. Właśnie dlatego w dzisiejszym tekście znajdzie się kilka przydatnych informacji, które pomogą ustalić w jakim ”ludzkim” wieku znajduje się kot. Oczywiście, ta analogia jest dość umowna i trzeba ją traktować raczej jako prosty punkt odniesienia w obliczeniach.

Kolejną sprawą jest sytuacja, w której znajdujemy kota i chcemy mu dać dach nad głową. W takim wypadku przy okazji szczepień kota, weterynarz powinien łatwo ustalić ile lat ma zwierzak.

Na początku warto wspomnieć o dość prostej, ale istotnej kwestii: wiek kota będzie z reguły determinował zachowanie kota. Podobnie jak u człowieka, młody zwierzak o wiele chętniej zainicjuje zabawę i chęć kontaktu z człowiekiem. Starszy kot będzie z kolei wylegiwał się na wygodnym posłaniu i leniwie spędzał kolejne dni.

Swoją pełną dojrzałość koty osiągają po mniej więcej dwóch latach. Właśnie ten okres jest czasem, w którym proces rozwoju zwierzaka jest najintensywniejszy. Właśnie wtedy właściciel powinien zwrócić uwagę na odpowiedni sposób żywienia i pielęgnacji kota.

Wspomniane wyżej dwa lata życia kota, to w odniesieniu do wieku ludzi 24 lata. Później koci wiek liczy się zgodnie z zasadą: każdy kolejny rok życia kota równa się czterem latom życia ludzi. Jak więc łatwo obliczyć, czteroletnie zwierzę będzie miało 28 lat, sześcio – 32 lata i tak dalej. Aby jeszcze łatwiej przyswoić sobie te zależności, poniżej znajduje się praktyczny przelicznik:

• 1 miesiąc (koci) = 8 miesięcy (ludzkich);

• 3 miesiące = około 5 lat;

• 5 miesięcy = około 8 lat;

• 7 miesięcy = około 10 lat i 10 miesięcy;

• 11 miesięcy = około 14 lat

• rok = około 15 lat;

• 2 lata = około 24 lata;

• 3 lata = około 28 lat

Przeciętna długość życia kotów waha się w przedziale od 10 do 15 lat. Trzeba tu zastrzec, że wszystko zależy od ogólnego stanu zdrowia zwierzaka. Ważną rolę w tym, jak długo żyją nasze koty, odgrywa także ich styl życia. Bardziej ruchliwy i aktywny pupil, będzie żył z reguły krócej niż typowy ”kanapowiec” z nieco bardziej flegmatycznym usposobieniem.

Jak widać, oszacowanie wieku kota nie jest trudne. Oczywiście trzeba mieć świadomość, że choć kot może być dojrzały pod względem rozwoju, nie musi to koniecznie oznaczać, że nagle spoważnieje i zostanie ”statecznym” zwierzakiem. Tak jak u ludzi, tak w przypadku kotów temperament to często sprawa indywidualna. Warto jest o tym pamiętać.