Dziecko, które wychowuje się w towarzystwie zwierzaka, uczy się cierpliwości, szacunku do zwierząt, a także obowiązkowości – każde, nawet najmniejsze zwierzątko, wymaga opieki, karmienia, czyszczenia. Jako lekarze weterynarii bardzo popieramy, gdy pytacie nas, czy warto wprowadzić do domu nowego domownika. Ale co w przypadku, gdy najpopularniejsze gatunki, czyli pies i kot – odpadają? Czy zostają tylko rybki i papużki?

Nie. W takich wypadkach proponujemy gryzonie domowe.

Stereotyp, że to szkodniki i roznosiciele chorób już dawno upadł. Oczywiście, kupując gryzonia, należy pamiętać, by robić to z legalnych hodowli lub sklepów zoologicznych. Warto też przypomnieć, że gryzonie, jak każde inne zwierzęta domowe, należy badać u lekarzy weterynarii.

Dla kogo są gryzonie? Przede wszystkim dla osób, które nie mają zbyt dużo czasu. To nie pies, który wymaga codziennych spacerów. To nie kot, który – jak powszechnie wiadomo – zawsze chodzi własnymi ścieżkami To także dobra alternatywa jako „pierwsze zwierzę” w domu, które ma nauczyć dziecko dbania i opiekowania się pupilem. Gryzonie są łatwe w hodowli i utrzymaniu, nie wymagają znacznej opieki i nakładów finansowych. Potrzebują tak naprawdę klatki (lub terrarium), podłoża (trociny) i pożywienia oraz wody. Klatkę można wyposażyć w zabawki: karuzelę, drabinki, półeczki i tory przeszkód.

Najczęściej pojawiające się w domach gryzonie, to: myszy, szczury, chomiki (syryjskie, Roborowskiego, dżungalskie zachodnioazjatyckie), świnki morskie, szynszyle, myszoskoczki i koszatniczki.

Myszy są najpopularniejsze. Mają różne ubarwienia, są stadne i bardzo lubią towarzystwo. Uwaga: są bardzo płodne! Jeśli nie chcesz mieć wielu myszy, trzymaj zwierzęta tej samej płci, najlepiej rodzeństwo (samce z różnych miotów mogą ze sobą walczyć). Pamiętaj, że myszy to zwierzęta nocne, które potrafią spać w ciagu dnia nawet po 13 godzin. Trzeba im regularnie sprzątać klatkę i bawić się z nimi min. 1 godzinę dziennie, by uniknąć zdziczeniu.

Szczury domowe są bardzo inteligentne, ciekawskie i przyjacielskie. Wbrew stereotypowi – to szalenie czyste zwierzęta. Potrzebują kontaktu z człowiekiem. Jeśli nie chcesz nagłego rozrodu w swojej klatce, postępuj z nimi jak w wypadku myszy. Szczurki mają duży apetyt, potrzebują dużej klatki. Także są aktywne nocami.

Chomiki zaczynają harcować po zmierzchu. Najlepiej, gdy trzymane są pojedynczo. Jest wiele gatunków tego zwierzęcia. Są strachliwe, ale lubią się bawić – koniecznie dokup im kołowrotek/karuzelę. Uwaga: to głodomory! Łatwo je przekarmić.

Świnki morskie w niektórych krajach uważane są za zwierzę jadalne, ale w Europie to domowi przyjaciele. Wyhodowano już wiele ras świnek morskich, m.in. bezwłosowe. Są inteligentne, łatwe w utrzymaniu, ale wymagają sporej klatki lub terrarium. Harcują o świcie i zmierzchu. Żyją nawet do 9 lat!

Szynszyle są bardzo szybkie. Mają miękkie futro i urocze uszy. Są ruchliwe od późnego popołudnia do zmroku. Za dnia śpią. Lubią biegać, gryźć co popadnie i bawić się z ludźmi. Dlaczego ciągle coś gryzą? Ich zęby rosną całe życie, wiec starają się je ścierać. Uwaga: odruch gryzienia może być niebezpieczny, np. mogą przegryźć meble, pręty klatki i kable, co grozi porażeniem prądem. Szynszyle powinny min. godzinę dziennie biegać – najlepiej swobodnie, po pokoju.

Myszoskoczki są bardzo czyste, rzadko zapadają na choroby, ale niestety – często są zestresowane. Są zwierzętami dziennymi, ale bywają aktywne i w dzień, i w nocy. Są bardzo ciekawskie, lubią się bawić, szczególnie swobodnie. To zwierzęta stadne, tworzą między sobą silne więzi – np. śpią wtulone w siebie. Ich cechą charakterystyczną jest… tupanie! Tupią, gdy są podekscytowane lub przestraszone. Lubią czyścić swoje futro, a gdy mają piasek – tarzają się w nim. Uwielbiają gryźć z powodu ciągle rosnących siekaczy – warto podawać im pestki słonecznika.

Koszatniczki są towarzyskie, aktywne w ciagu dnia, żyją długo i rzadko zapadają na choroby. Są zwinne, dlatego warto kupić im piętrową klatkę, by mogły zmieniać poziomy. Uwielbiają także kąpiele w piasku i temperaturę, która nie przekracza 20 stopni C.

Zanim wybierzesz gryzonia dla siebie, warto szczegółowo zainteresować się charakterystyką poszczególnych gatunków, by najlepiej dopasować je do rytmu życia w domu.