Hodowla gadów i płazów może być fascynującym i dającym dużo satysfakcji zajęciem. Aby jednak tak się stało, warto na początek uzyskać kilka przydatnych i praktycznych informacji. Dzięki nim kontakt ze światem gadów i płazów będzie dużo przyjemniejszy.

Najpierw wypadałoby zadać pytanie: gdzie szukać informacji na temat hodowli węży, jaszczurek albo innych gadów czy płazów? Tutaj odpowiedź jest prosta. Można zacząć od przeglądania forów i stron poświęconych tej tematyce. Tam przyszły właściciel zwierzaka otrzyma praktyczne informacje na temat rozpoczęcia hodowli danego gatunku. Praktyczna wiedza innych właścicieli jest w tym przypadku bezcenna. Świetne są także facebookowe grupy dedykowane konkretnym zwierzętom, na których można uzyskać ogrom praktycznych informacji od osób, które mają już doświadczenie w hodowli.

Jednak jeśli ktoś woli bardziej ,,analogowe” formy zbierania wiedzy na ten temat, warto udać się do najbliższego sklepu zoologicznego. Tam pracownicy powinni doradzić w kwestii doboru odpowiedniego gatunku i dobrać odpowiednie akcesoria do jego hodowli.

Najbardziej chyba kluczową kwestią jest odpowiedni wybór zwierzaka, którym trzeba będzie się zająć. Dobór może determinować wiele rzeczy jak: zasobność portfela, warunki mieszkaniowe, czy poziom zaawansowania hodowli. Dla przykładu: jeśli ktoś mieszka w bloku, czy mniejszym domu, nie warto brać gadów dużych, jak węże czy legwany. Lepiej wziąć małe jaszczurki lub żaby. Nie zajmą zbyt wiele miejsca, a satysfakcja z opieki nad nimi może być równie duża.

Istotne jest by wspomnieć dość prosty, ale ważny fakt. Pielęgnacja, czyli karmienie i dbanie o czystość zwierząt, to zajęcie czasochłonne i czasem dość wymagające. Jeśli właścicieli często nie będzie w domu, można łatwo zaniedbać zwierzaka. Może to doprowadzić do choroby, a w skrajnych przypadkach nawet śmierci. Wtedy powinno się odpuścić decyzję o kupnie jaszczurki czy węża lub żółwia. Zamiast tego można kupić na przykład rybki, które nie wymagają tyle uwagi.

Kolejną ważną kwestią, jest dokładne sprawdzenie, czym zwykle żywi się zwierzę, które zawita do naszego domu oraz jakiego rodzaju terrarium będzie przydatne. W tej kwestii także konieczne będzie zasięgnięcie porady u specjalisty, czy też właściciela podobnego gatunku. Takie informacje mogą sprawić, że zwierzak dobrze będzie czuł się w terrarium i unikał zapadania na te mniej i bardziej groźne choroby.

Podane porady to oczywiście nie wszystkie, jakie można znaleźć na ten temat. Jednak powinny okazać się wystarczające dla każdego, kto zastanawia się, czy warto hodować gady w domu. Choć na początku nie jest to łatwe, z czasem dostarczy wiele frajdy.