Podobnie jak w przypadku innych zwierząt, tak i kotów na świecie istnieje wiele różnych odmian. Niektóre potrafią przyciągnąć uwagę swoim niecodziennym wyglądem albo niezwykle łagodnym usposobieniem. Oto kilka niecodziennych ras, obok których nie można przejść obojętnie.

Na czele tego zestawienia nie mogło oczywiście zabraknąć… kota egzotycznego. Taką właśnie nazwę nosi rasa, która powstała z połączenia kotów krótkowłosych z persami. Ich cechami charakterystycznymi są szeroko rozstawione oczy i masywna budowa. Cieszą się dużą popularnością ze względu na łagodne usposobienie i umiejętność szybkiej adaptacji w nowym otoczeniu. Koty egzotyczne są również bardzo często wykorzystywane do prowadzenia felinoterapii.

Mówiąc o niecodziennych rasach, trzeba też koniecznie wspomnieć o tej nazywanej Sfinks. Niezwykłość tych kotów polega na bardzo cienkiej sierści albo jej braku. Niestety, ma to swoje wady. Sierść nie jest zbyt odporna na słońce i zimno. Poza tym wyróżniają go bardzo duże oczy, co sprawia, że jego spojrzenie wydaje się niezwykle uważne i czujne. Pierwsze hodowle tej rasy, pojawiły się w latach 60. ubiegłego wieku.

Równie ciekawym kotkiem jest ten rasy American curl. Jego początki sięgają lat osiemdziesiątych XX wieku. Swoją wyjątkowość zawdzięcza wywiniętym uszom. Oprócz swojego wyjątkowego kształtu uszu także jest to kot bardzo towarzyski i skory do zabawy. Powinien przypaść do gustu szczególnie dzieciom, którym zapewne spodoba się jego oryginalny i niecodzienny wygląd. Zyskają też pupila chętnego do wspólnych figli.

Niezwykle pięknymi kotami, są także te rasy maine coon. Wywodzą się z Ameryki Północnej. Swoją wyjątkową urodę, zawdzięczają przede wszystkim gęstej sierści i zawadiackim pędzelkom nad uszami. Są to dość duże koty. One także nie unikają kontaktu z człowiekiem. Ponadto można też uczyć je wielu nowych rzeczy, ponieważ ta rasa ma dużą łatwość w ich szybkim przyswajaniu. Nie ma też żadnego problemu z przywyknięciem do otoczenia. Minusem może być właśnie ta gęsta, długa sierść.

Poznanie wymienionych ras kotów to dobry wstęp do odkrywania świata tych zwierząt. Może też okazać się pomocne, gdy ktoś zastanawia się nad kupnem egzotycznej rasy kota albo rozpoczęcia własnej hodowli. Jak widać, wiele kotów ma swój unikalny wygląd, a niektóre mogą się także odznaczać wyjątkowym charakterem czy usposobieniem. Dostępnych jest wiele ras, które przyszłemu właścicielowi, będą imponować nie tylko niebanalnym wyglądem, ale i niezwykłą inteligencją oraz dużym przywiązaniem.