Jak wiadomo, mroźne dni, to problem nie tylko dla ludzi, ale także zwierząt. Zwłaszcza tych, które na co dzień, żyją w dziczy. Jednym z nich, są ptaki. Gdy nastaje późna jesień i zima, jest im bardzo trudno znaleźć na tyle wartościowe pożywienie, by nakarmić siebie i potomstwo. Na szczęście można im w tym pomóc. Jak? To bardzo proste. Wystarczy w niektórych miejscach ustawić karmniki wypełnione odpowiednim pożywieniem. Poniżej postaramy się podpowiedzieć, jakie karmniki oraz pokarm wybrać, by być pewnym, że zapewnimy naszym latającym przyjaciołom spokojne przeżycie zimowych miesięcy.
Jeśli chodzi o karmniki, możliwości są dwie. Wykonać go samemu albo kupić takie w sklepach zoologicznych. Samodzielne zrobienie karmnika, poza tym, że dostarczy satysfakcji, może być też świetnym sposobem na przykład na to, by spędzić ciekawie czas choćby z dziećmi. Dzięki temu można je też wprowadzić w świat majsterkowania. Może się też zdarzyć, że nie jesteśmy złotą rączką. W Internecie lub w sklepach stacjonarnych, dostępnych jest wiele różnych rodzajów karmników. Można wybrać zarówno takie w formie domku lub budki, jak i te działające na zasadzie podajnika, z których w odpowiednim momencie wysypuje się karma.

Istotne, żeby karmnik wykonano z odpowiednio trwałego drewna lub z metalu odpornego na rdzę albo czynniki pogodowe. Tym samym, łatwo można sprawić, że karmnik będzie służył ptakom przez niejedną jesień i zimę.

Co do przysmaków dla dziko żyjących ptaków, tutaj można spotkać się z ich wieloma różnymi wariantami. Są to między innymi:

 – Karmy;
 – Mieszanki ziaren różnych zbóż;
 – Suszone larwy owadów – zwłaszcza mącznika;
 – Orzechy;
 – Suszone owoce – na przykład leśne jak jagody czy borówki;
 – Kule białkowo-tłuszczowe.

Przy kupowaniu jedzenia dla ptaków, warto też zwrócić uwagę na dwie bardzo istotne rzeczy. Po pierwsze: kupując karmę, lepiej zaopatrzyć się w taką, która nie zawiera łusek. Wtedy ptak będzie mógł łatwiej “dobrać się” do przysmaku i nie rozrzuci łupin, które mogą niepotrzebnie zaśmiecać las. Po drugie: powinno się kupić takie pożywienie, które maksymalnie zaspokoi potrzeby ptaków. Warto zwracać uwagę na odpowiednią ilość białka, tłuszczów i wartości mineralnych. Wtedy można być spokojnym, że ptaki oraz ich młode, będą rozwijać się prawidłowo.
Jak widać, nie trzeba wiele, by sprawić, że zima nie będzie dla ptaków żyjących wokół nas, czasem walki o przetrwanie. Ptaki byłyby nam za to z pewnością na swój własny, “ptasi” sposób wdzięczne.