Zwłaszcza w okresie wiosny i lata, nasze pupile są narażone na ukąszenia os, pszczół i innych owadów żądlących. W takiej sytuacji warto wiedzieć, jakie kroki podjąć, by ukąszenie nie niosło za sobą poważnych problemów. Zaoszczędzimy kotu albo psu niepotrzebnego i nadmiernego bólu.

Na szczęście, podobnie jak u ludzi, w większości przypadków, gdy zwierzę użądli osa czy pszczoła, skończy się na strachu, niezbyt dotkliwym bólu oraz delikatnej opuchliźnie. Należy jednak pamiętać, że o ile osa nie zostawi żądła, o tyle pszczoła to zrobi. Wtedy należy bardzo delikatnie wyjąć je z miejsca ukąszenia. Najlepiej zrobić to przy pomocy pęsety. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, czy pójdzie nam to wystarczająco sprawnie, należy udać się do przychodni weterynaryjnej. Konsultacja lekarza potrzebna będzie też, kiedy wda się reakcja alergiczna, która może skutkować między innymi wstrząsem, gorączką, czy wymiotami. Jeśli nie zadziałamy w porę, konsekwencje dla zdrowia pupila, mogą być poważne i długotrwałe. Można tu wymienić kłopoty z drogami oddechowymi, jeśli pies lub kot zostanie ukąszony w okolicach jamy ustnej. Mogą to być także zawroty głowy, czy nawet napady padaczkowe. W takim przypadku nie powinno się zwlekać i jak najszybciej pojawić się z czworonogiem u lekarza weterynarii.

Kiedy zwierzak zostanie ukąszony, zapewne da znać piskiem lub przeciągłym miauczeniem. Właściciel powinien zlokalizować miejsce ugryzienia.

Można starać się zapobiec użądleniu. Jeśli jest to możliwe, warto zamontować moskitierę lub innego rodzaju siatkę, która nie pozwoli się przedostać zbyt dużej liczbie brzęczących, niechcianych gości.

Kiedy jesteśmy na spacerze z psem, warto pilnować, gdzie porusza się nasz zwierzak. Jeśli jest to możliwe a w pobliżu są kwiaty, należy odciągać stamtąd ciekawskie zwierzę To tam najczęściej gromadzą się osy i pszczoły.

Ponadto, warto kupić spray odstraszający owady. Wystarczy spryskać preparatem sierść psa albo kota i być spokojnym, że zwierzak nie zostanie ukąszony. Takie środki są bezpieczne dla naszych pupili. To rozwiązanie może okazać się szczególnie pomocne wtedy, gdy częstotliwość spacerów z psem jest duża i będzie on często przebywał na otwartym terenie. Opcjonalnie, można również kupić kotu i psu specjalną obrożę. Zasada jej działania jest podobna.

Koty i psy to zwierzęta żądne przygód i niezwykle ciekawskie. Wiedząc jak uchronić je przed ukąszeniem lub umiejętnie działając już po fakcie, możemy zapewnić im długie lata beztroskiej zabawy.