Kochamy je i traktujemy jak członków rodziny. Dbamy o dobrą dietę, o czyste futro, o aktywność fizyczną i spokój psychiczny. Ale nawet najbardziej zadbane psy potrafią złapać paskudne, ciężkie i poważne choroby. I wówczas trzeba szybko reagować, gdy tylko pojawią się pierwsze symptomy.

Do organizmów zwierząt, różnymi drogami, wnikają drobnoustroje i bakterie. Zmiana w zachowaniu zwierzęcia może świadczyć o chorobie, w tym o chorobie zakaźnej. Niepokojące objawy powinny być skonsultowane z lekarzem weterynarii, który doradzi dalszą kurację i postępowanie.

Wśród najczęstszych chorób zakaźnych w przypadku psów wyróżniamy przede wszystkim:

  • parwowirozę,
  • nosówkę,
  • leptospirozę,
  • koronawirozę,
  • piroplazmozę (znaną także jako babeszjozę).

Parwowiroza to choroba, która szczególnie dotyka młode psy. To ostre zapalenie jelit, którym można zarazić się poprzez kontakt z innym (zarażonym) zwierzęciem lub z jego odchodami. Zwierzę przestaje jeść i pić, jest apatyczne, wymiotuje, ma biegunkę. Pies w bardzo krótkim czasie staje się odwodniony i osłabiony. Leczenie polega na podaniu antybiotyków, środków przeciwwymiotnych i przeciwbiegunkowych oraz na intensywnym nawadnianiu. Niezbędna jest także ostra dieta. Przed chorobą można ustrzec się dzięki szczepieniu.

Nosówka często „pojawia się” w obszarach miejskich. Częściej chorują młode. Pojawia się brak apetytu, wymioty, biegunka, kaszel, katar, zapalenie spojówek, objawy nerwowe, takie jak problemy ruchowe czy zaburzenia czucia. Niestety, leczenie tej choroby jest długotrwałe i trudne. Także można zabezpieczyć przed nią czworonoga, podając mu szczepionkę.

Leptospiroza zagraża nie tylko psom, ale także ich właścicielom. Źródłem choroby są między innymi gryzonie. I wystarczą ślady obecności zarażonego zwierzaka, a nie tylko kontakt bezpośredni, by złapać to paskudztwo. Objawy? Wysoka temperatura, wymioty, owrzodzenia błon śluzowych, problemy z wypróżnianiem, czasami żółtaczka i choroby nerek. Chorobie można zapobiec szczepiąc zwierzę, ale także kontrolując jego zachowanie, np. nie dopuszczać do kąpieli w podejrzanych zbiornikach.

Koronawirozę można złapać poprzez kontakt z odchodami innych osobników. Wśród objawów znowu pojawia się biegunka, wymioty, krew w kale. Zachowanie psa jest apatyczne, osłabione, pojawia się wysoka temperatura. Choroba na ogół nie stanowi zagrożenia życia, ale „ułatwia” łapanie kolejnych infekcji. To kolejna z chorób, przed którą można zabezpieczyć się przy pomocy szczepień.

Piroplasmoza, czyli popularna babeszjoza, to choroba wywoływana przez pierwotniaki roznoszone przez kleszcze. Zwierzę zaczyna być osłabione, apatyczne, nie chce jeść i pić, ma krwawy mocz i biegunkę. Leczenie jest trudne i długotrwałe, ale nieleczona choroba grozi śmiercią. Chcąc nie dopuścić do zakażenia, przede wszystkim należy dbać o to, by zwierzę nie miało kontaktu z kleszczami. Na rynku dostępnych jest wiele środków: obroże, wcierki przeciwkleszczowe itp., które działają profilaktycznie, ale jednym z najlepszych sposobów jest dokładne przeglądanie, czy pies nie złapał kleszcza – a to zdarza się nie tylko podczas spacerów, ale i podczas biegania po przydomowym ogrodzie.

Profilaktyka – to najważniejsze. Podanie zwierzęciu szczepień zabezpieczy go przed ciężkimi, groźnymi i męczącymi chorobami. Należy pamiętać także o tym, by szczepienia były podawane regularnie. Oczywiście, ważna jest także codzienna kontrola i panowanie nad różnego rodzaju zachowaniami psa. Ale to wszystko dla jego dobra i zdrowia, by cieszył się długim życiem. Bo przecież nam, psiarzom o to właśnie chodzi.