Dzień, w którym żegnamy stary rok i witamy się z nowym to zazwyczaj czas szalonej zabawy i wspomnień na długie lata. Niestety dla psów i kotów, które zamieszkują z nami pod jednym dachem Sylwester to jeden z najgorszych dni w roku. Przez wybuchy fajerwerków i hałasy bawiących się blisko ludzi, często są one niespokojne i wystraszone. Na szczęście jest parę sposobów, by sprawić, że ostatni dzień roku nie będzie dla zwierzaków przykrym doświadczeniem.

Często najwięcej zależy od właściciela. Jeśli odpowiednio potraktuje swojego milusińskiego, wtedy pies czy kot, będzie łagodniej reagował na hałas fajerwerków i okolicy. Ważne, by właściciel zachowywał spokój, który udzieli się psu lub kotu. Równie istotne jest odpowiednie zachowanie w stosunku do pupila. Oczywiście wszystko zależy od rasy, ale zestresowane zwierzę, raczej będzie unikało kontaktu i zabaw. Wtedy nie powinno się wymuszać takich zachowań i pozwolić by ukrył się w bezpiecznym dla niego miejscu jak szafa czy komoda.

Jeśli ,,zwykłe” metody zawodzą, warto sięgnąć po preparaty. Takie środki pomagają uspokoić psa i kota, aby sylwestrowa noc minęła spokojnie i bez niepotrzebnego stresu. Produkty dostępne na rynku, mają różną postać. Od tradycyjnych tabletek, po żele, które można dodać do karmy, czy innego jedzenia pupila. Oczywiście przy zakupie takich leków u weterynarza, warto zapytać jaki środek oraz dawkowanie, będzie odpowiednie dla rasy posiadanego zwierzaka.

Warto też w miarę wcześnie wyjść na spacer z psem. Najlepiej zrobić to, gdy żadnych huków w okolicy jeszcze nie słychać. To również może uspokoić i obniżyć poziom napięcia u czworonoga.

W okolicach północy, jeśli to możliwe, powinno się też zasłonić okno i zgasić wszystkie światła w pomieszczeniu gdzie siedzi pies albo kot. Gdy częstotliwość hałasów będzie największa, zwierzę będzie miało bezpiecznie schronienie, w którym będzie miało możliwość przeczekać najgorsze ze swojej perspektywy: wieczór i noc sylwestrową.

Może się zdarzyć też tak, że nie będziemy mogli być ze swoim pupilem w Sylwestra. Wtedy oddając go pod opiekę znajomych lub rodziny, także warto przedtem uczulić ich jak może zachowywać się pupil, gdy nasilą się hałasy. Jeśli będą przygotowani na reakcje psa bądź kota, łatwiej będzie im zająć się zwierzakiem.

Pokazane tu sposoby mogą pomóc w tym, aby nasze pupile nie musiały przeżywać kompletnie zbędnego stresu. Przed rozpoczęciem sylwestrowej zabawy, warto o to zadbać